whatsapp 0 546 724 5646
logo tasarımı paketleri

Logo ve Tasarım önerileri

Ücretsiz Logo Tasarımı

Marka Oluşturma

Logo Tasarımı Havuzu

Önemli Duyuru

Logoloji ve Logo Yarışma Siteleri

Logo, Logo Örnekleri

Logo Tasarımında Sık Yapılan 10 HATA

Logo Tasarımı

Logo ve Renk

Tipografi ve okunurluk

Kurumsal Kimlik ve Renk

Maskot tasarımı

Kurumsal Kimlik oluşturma

Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir

Güzel Logo Örnekleri

iyi logo

Nerden Nasıl Başlanır

Ölçü ve kurallar

Maskot ve Maskot Oluşturma

Logo  boşluk

Logo

ok

logo

Logo tasarımının önemini yeni yeni kavramaya başlayan bir toplum olarak çoğumuzun önemsemediği bazı noktalara değinmek istiyorum.

Logo = firmayı en soyut, en basit şekilde anlatacak grafik unsuru. Logo tasarımının allı güllü, çok parçalı olmasını lütfen istemeyiniz, çünkü ne kadar parçalı ve çok öğeli logonuz olursa, uygulaması o kadar zor olacaktır.Logo ve amblem yapılırken dikkat ettiğimiz en önemli ölçü, logonun orjinal vektörel halinin, yaklaşık 1,5*1,5 cm boyutlarına küçüldüğünde bile ayrıntılarının kaybolmaması, büyük halinden hiç birşey kaybetmemesidir. Çünkü bir logo tasarımı 10 metrelik bina, araç giydirme tasarımına uygulanabildiği gibi, yakanıza astığınız rozete de  uygulanabilmeli.


Logo tasarımı; oluşum süreci ve muhteviyatı bakımından değerlendirildiğinde, oldukça zordur. Uzun bir kompozisyon yazarak kendinizi anlatan onlarca cümle kurmanız; yediğinizden tutun sevdiğiniz takıma, sevdiğiniz yemeğe, küçüklük anılarınıza, annenize babanıza, hatta ilk aşkınıza kadar anlatmanız, evcil hayvanlarınızı bile bu tasvire dahil etmeniz, moda stilinizi, marka takıntınızı anlatmanız mümkün olabilir. Fakat logo tasarımında işi soyutlaştırmak, ufak bir çizgiye bile anlam katmak, hedefleri, düşünceleri, yapılan işi herşeyiyle logoya sığdırmak ve bunu yaparken de estetik kaygılar taşıyarak logo tasarımından sanat eseri oluşturmak zorundasınız.

 

Bir örnek vereyim. Pirelli. Dünyaca bilinen en büyük lastik markalarından olan Pirelli logosu. Ben ilk öğretim yıllarındayken Pirelliyi Firelli diye okuyordum :) F ve P arasındaki benzerlik, P harfinin lastikle birleştirilerek uzatılması malesef logo tasarımını bir kaosa sürüklemiş.

 

Logo öncelikle misyonunu tamamlamalı, markayı okutturup, akılda bırakmalı. Yoksa yapılan tasarımın güzel olması hiç birşeyi ifade etmez.

logo tasarımı

Tamam ama ucuz logo istiyorum, bütçem az.  Kusura bakmayın, istediğiniz ucuz iş size kliparttan toplama logolar, farklı müşteriler için farklı amaçlarla çalışılmış logolar yığıntısı olarak geri dönecektir. Logoloji olarak fiyatlarımızı profesyonel bir çalışmanın haketti düzeyde ve müşterilerimizi üzmeyecek seviyelerde tutmaya özen gösteriyoruz. 

 

Logonuz sizin nüfus cüzdanınızdır. Her yerde bununla tanınmalı, bununla bilinmelisiniz. Kimi yerde A markası, kimi yerde B markası zannedilmenize neden olcak tasarım ve tasarımcılarla çalışmak, yaptığınız işi riske atacaktır.

 

Logoloji olarak yaptığımız çalışmaların her yönüyle arkasında olmaya devam ediyoruz. Portföyümüze bakarak yaptığımız işlerin sebeplerini, amaçlarını, yapılan logo tasarımının neden, hangi sonuçlarla yapıldığını okuyarak, daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Not: logoloji.com.tr tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz!

 

paylaş
footer